Cincinnati nu e cu noroc! Simona Halep pierde pentru a treia oară în finala turneului american

0

Simona Halep a fost învinsă în trei seturi de olandeza Kiki Bertens, în ultimul act al competiţiei de la Cincinnati, ratând şansa de a câştigat al 19-lea trofeu din carieră.

Simona Halep a pierdut în finală la Cincinnati, după un meci de peste două ore cu Kiki Bertens. Halep a început perfect partida şi la cum au stat lucrurile în primul set se părea că va fi un galop de sănătate pentru liderul WTA.

N-a fost să fie, deoarece olandeza şi-a revenit în setul doi şi chiar dacă Halep a avut şansa victoriei în tie-break, irosind o minge de meci, jocul a intrat în decisiv.

Simona a clacat acolo şi  a pierdut clar setul al treilea şi odată cu el şansa de a câştiga trofeul. Este pentru a treia oară când Halep pierde la Cincinnati, după eşecurile din 2015, învinsă de Serena, şi 2017, învinsă de Muguruza.

Halep rămâne numărul 1 mondial şi va juca la turneul de la New Haven (dacă nu se retrage) săptămâna viitoare. Românca are 18 trofee WTA în palmares, dintre care trei cucerite anul acesta.

Tie break:

0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, 4-2, 4-3, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6, 6-6, 7-6, 8-6 Bertens câştigă setul doi şi avem set decisiv

Bertens - Halep 1-0

Simona câştigă primul set în 32 de minute, un set în care a fost net superioară adversarei.

Bertens - Halep 0-1, Simona începe cu break

Halep o întâlneşte pe olandeza Kiki Bertens, pe care o conduce cu 3-1 în scorul întâlnirilor directe.

„Am mai jucat cu ea de câteva ori, ştiu că loveşte plat, trimite mingi foarte joase. Serveşte bine. Cred că va trebui să îmi fac jocul, să mă concentrez pe loviturile mele.“

Adversara de azi a Simonei Halep este la prima finală a carierei pe hard.

Dacă se impune la Cincinnati, Simona Halep va deveni prima jucătoare din lume care reuşeşte dubla Montreal - Cincinnati. Ea joacă a şasea finală a sezonului şi a 33-a a carierei. Halep a câştigat 18 trofee WTA până acum, între care unul de Grand Slam.