Iordania, la un singur pas de o prezenţă istorică la Mondiale. S-a calificat la play-off

0

Naţionala Iordaniei e la un singur pas de Mondialul din Brazilia. Iordanienii au tranşat la penalty-uri barajul din zona Asia cu Uzbekistan.

După 1-1 în tur, la Amman, uzbecii plecau drept favoriţi şi au şi deschis scorul repede, în minutul 5, prin Ismailor.

Doar că, pe finalul primei reprize, Murjan a egalat (42), scor 1-1, iar rezultatul a rămas pe tabelă până la final.

S-a intrat în prelungiri, apoi s-a ajuns la loviturile de departajare, câştigate de iordanieni.

Pentru Iordania urmează acum barajul cu locul 5 din zona America de Sud. Prima manşă se joacă pe 13-14 noiembrie, iar returul pe 20 noiembrie.

Iordania n-a ajuns niciodată la un campionat mondial. Din zona Asia s-au calificat direct patru echipe: Coreea de Sud, Japonia, Iran şi Australia (care participă la preliminarii în această zonă).