Hamsik duce Napoli pe 2 în Serie A

0

Napoli, adversara de miercuri a Stelei din ultimul meci al grupelor Europa League la fotbal, a reuşit, sâmbătă, o victorie în deplasare, cu Genoa, cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de slovacul Marek Hamsik, în minutul 25.

Cu acest rezultat obţinut în etapa a 16-a, Napoli a urcat pe locul secund în clasamentul provizoriu al Serie A, cu 30 de puncte, 3 mai puţine decât liderul, AC Milan, care are, însă, şi un joc mai puţin. Hamsik, atacantul de 24 de milioane de euro, se află la a șaptea reușită stagională. Napoletanii nu au strălucit în apărare și au tremurat serios pe finalul partidei, genovezii având câteva ocazii mari de egalare.

În alte două meciuri disputate sâmbătă, Palermo, cu Goian integralist, a dispus cu 3-1 de Parma, după ce parmegianii au condus cu 1-0, iar Udinese a învins cu 2-1 Fiorentina, Mutu evoluând 90 de minute însă neconvingător, în postura de vârf împins.

Fiorentina nu a înregistrat nicio victorie în deplasare în acest sezon.