Hamilton, ghinionist acasă: Britanicul şi-a dezamăgit fanii la Silverstone. Avem clasamentele de la Formula 1

0

Etapa cu numărul 10 din acest sezon de Formula 1 a fost câştigată de Sebastian Vettel (Ferrari), cel care a reuşit să-l „eclipseze“ pe campionul mondial en-titre, Lewis Hamilton (Mercedes).

Plecat de la pole-position, Lewis Hamilton a terminat doar pe locul 2 în Marele Premiu al Marii Britanii, fiind depăşit de neamţul Sebastian Vettel. Podiumul a fost completat de celălalt pilot de la Ferrari, Kimi Raikkonen.

Situaţia putea fi chiar şi mai nefericită pentru englezul Hamilton care, după un accident, a căzut până pe locul 18. Campionul mondial a reuşit, totuşi, să se redreseze pentru a termina pe locul 2.