Halep a văzut un meci sufocant: duelul Williams – Ostapenko s-a decis după mai bine de trei ore de tenis formidabil

0
Venus Williams

La o zi după ce şi-a câştigat partida cu Caroline Garcia (8 WTA), Simona Halep a urmărit o confruntare palpitantă din Grupa Albă.

Învinse în prima zi de Pliskova, respectiv Muguruza, Venus Williams (5 WTA) şi Jelena Ostapenko (7 WTA) au revenit pe teren, astăzi, şi s-au aflat faţă în faţă.

A ieşit un meci-maraton încă de la primul set! Williams a preluat conducerea, după ce s-a impus cu 7-5, după 57 de minute. Apoi, în setul al doilea, americanca de 37 de ani a condus cu 2-0 şi a avut şi o minge de meci la 5-4, însă Ostapenko a trimis setul în tie-break. Aici, sportiva din Letonia a câştigat cu 7-3.

În decisiv, a fost o nebunie pe muchie de cuţit! În primele nouă game-uri au fost şase break-uri. Iar egalitatea a persistat până la 5-5. Aici, Venus a izbutit break-ul la deuce#5 şi apoi a servit pentru câştigarea partidei.

Ceea ce a şi reuşit făcându-şi serviciul la 15 pentru un succes care o menţine în cursa calificării pentru semifinale.

CITEŞTE ŞI:

*Halep zâmbeşte larg: rezultat excelent pentru Simona în Singapore. Surpriză mare în al doilea meci din Grupa Albă