Halep în sferturi. Cine este următoarea adversară a Simonei la Miami şi care este bilanţul întâlnirilor directe cu ea

0
Johanna Konta

Simona Halep a reuşit o calificare superbă în sferturile de finală ale turneului de la Miami, după ce a trecut de Samantha Stosur.

Halep a avut un meci extrem de dificil, reuşind să revină spectaculos de la 4-6 şi 2-5 şi să câştige partida  cu 4-6, 7-5. 6-2. În sferturile de finală, Simona va da peste jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, care a învins-o, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, pe sportiva spaniolă Lara Arruabarrena, locul 72 WTA.

Konta şi Halep au mai jucat o dată, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediţia 2015, când britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5. Acum, ele se vor întâlni la Miami într-o "avanpremieră" a partidei România - Marea Britanie, din Fed Cup, programată în 22-23 aprilie, la Mamaia.

Dacă trece şi de Konta, Halep va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Angelique kerber şi Venus Williams.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 146.575 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Când are loc duelul cu Johanan Konta şi ce crede Simona Halep despre adversara ei din sferturi de la Miami