Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon, după ce a trecut de numărul 4 mondial

Simona Halep FOTO AFP

Simona Halep s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe spaniola Paula Badosa, a patra favorită, cu 6-1, 6-2, după o oră petrecută pe teren.

Ştiri pe aceeaşi temă

Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa.

Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute.

Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Pentru Halep urmează în sferturi duelul cu franţuzoaica Harmnony Tan sau americancaa Amanda Anisimova.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: