Ghinion teribil pentru Drăgulescu la CM de gimnastică de la Stuttgart. A ratat la mustaţă podiumul în proba de sărituri

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart.

După o primă săritură aproape perfectă, apreciată de arbitri cu nota 14.966, la cea de a doua încercare gimnastul român a ezitat la aterizare, a primit doar 14.283 şi cu o medie de 14.624 puncte a terminat în afara podiumului.

La 38 de ani, el este calificat şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo în aceeaşi probă, alături de Maria Holbură, la individual-compus.

8. Hakseon Yang: 14.316

În calificări, Drăgulescu a avut exact aceeaşi medie, 14.624 (locul 6).

Finalele pe aparate continuă duminică fără o altă reprezentare românească, la masculin cu paralele şi bară fixă, iar la feminin, cu bârnă şi sol.

Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al României într-o finală, iar la 39 de ani, anul viitor va concura, tot la sărituri, şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: