Gabriela Ruse, meci uriaş: Românca a fost aproape de a produce şocul zilei la Wimbledon! A avut şase mingi de meci

0

Tensiul românesc produce vedete pe bandă! După Mihaela Buzărnescu (28 WTA), acum iubitorii sportului alb din ţară au descoperit o nouă stea.

Gabriela Ruse (195 WTA) a făcut cel mai spectaculos meci al carierei în turul I de la Wimbledon!

Venită din calificări, acolo unde sportiva de 20 de ani a trecut, pe rând, de Cadanţu (252 WTA), Rodionova (121 WTA) şi de Haas (217 WTA), Ruse a avut un meci aparent imposibil în runda inaugurală.

Agnieszka Radwanska (30 WTA), finalistă la Wimbledon în 2012, a pornit ca mare favorită, însă s-a chinuit teribil pentru un succes dramatic, după trei seturi. Poloneza a luat primul set cu 6-3, impunându-se chiar confortabil, în condiţiile în care, la un moment dat, a avut 5-0.

Setul doi a adus însă renaşterea lui Ruse! Aceasta s-a distanţat la 4-1 şi a luat setul cu 6-4.

Decisivul a fost o nebunie! S-a mers bară la bară până la 5-5. La 5-4 pentru Ruse însă, pe serviciul lui Radwanska, românca a irosit şase mingi de meci!

Apoi, copleşită de faptul că a ratat şansa unei victorii fantastice, Ruse a căzut. Mai întâi, şi-a pierdut serviciul la 30, iar apoi Radwanska a luat şi game-ul următor pentru a se impune cu 7-5, după două ore şi 42 de minute.

VIDEO Wimbledon: „Ţineţi minte acest nume, Elena-Gabriela Ruse!“ Românca, aplaudată şi solicitată pentru autografe

VIDEO Gabriela Ruse a oferit faza amuzantă a zilei, la Wimbledon: cu prosopul în cap, se ciocneşte de un copil de mingi