Florin Andone are Anglia la picioare: Românul face furori în Premier League şi a ajuns la o performanţă remarcabilă

Adus în vară la Brighton & Hove de la Deportivo La Coruna, atacantul de 25 de ani a trebuit să aştepte până în weekend-ul trecut pentru a prinde un meci ca titular. Iar acum cu greu va mai pierde echipa.

Florin Andone e într-o formă excelentă în această iarnă! Weekend-ul trecut el a devenit primul fotbalist din istoria celor de la Brighton & Hove care a marcat în Premier League în meciul său de debut ca titular.

Atunci, românul a marcat golul decisiv cu care formaţia sa a învins Huddersfield, în deplasare, scor 2-1. Chiar şi aşa însă, marţi seara, într-o nouă etapă din Premier League, Andone a revenit pe bancă de rezerve pentru meciul de acasă cu Crystal Palace.

Antrenorul Chris Hughton a fost nevoit însă să apeleze la internaţionalul român în minutul 35, atunci când golgheterul său, Glenn Murray, s-a accidentat. Andone a profitat din plin de şansa sa şi, în minutul 45+4, a marcat pentru 3-0 pentru Brighton & Hove care, deşi a jucat în zece din minutul 28, s-a impus cu 3-1 (Murray 24-penalty, Balogun 31, Andone 45+4 / Milivojevici 81-penalty).

După 15 etape din Premier League, Brighton & Hove e pe locul 10 din 20 cu 21 de puncte, lider fiind Manchester City cu 38 de puncte.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: