Dramă şi suspans la turneul Laver Cup. Câştigătoarea a fost decisă în tiebreak-ul ultimului set al partidei finale

0
laver cup

Chiar dacă a fost condusă cu 11-7, echipa Europei a reuşit să învingă în ultimele două partide de simplu şi să câştige pentru a treia oară turneul

Echipa Lumii a intrat în ultima zi de concurs cu un deficit de 2 puncte, 7-5 pentru Europa. Cea de a treia zi a competiţiei de la Geneva a început cu o surpriză neplăcută. Nadal a fost nevoit să se retragă din meciul de dublu, din cauza unei accidetări la încheietură, şi a fost înlocuit de Tsitsipas. Grecul şi Roger Federer au luat primul set al partidei cu Isner/Fritz, dar au pierdut meciul în decisiv şi echipa Restul Lumii a trecut în avantaj, 8-7.  În partida imedit următoare, Taylor Fritz a reuşit surpriza, l-a învins pe Dominic Thiem, şi şi-a trimis echipa la un singur pas de trofeu, 11-7

A fost rândul lui Federer să intre în scenă, succesul sau cu Isner, în minimum de seturi, aruncând întreaga miză pe umerii lui Zverev şi Raonic, 11-10.  Ca şi anul trecut, la Chicago, Zverev a câştigat ultimul meci şi a adus punctele necesare victoriei pentru echipa Europei, scor 13-11

Rezultate Laver Cup 2019

Prima zi Europa - Restul Lumii 3-1

Dominic Thiem - Denis Shapovalov 6-4, 5-7, 13-11
Jack Sock - Fabio Fognini 6-1, 7-6

Stefanos Tsitsipas - Taylor Fritz 6-2, 1-6, 10-7.
Roger Federer/Alexander Zverev - Denis Shapovalov/Jack Sock 6-3, 7-5

Ziua a doua  Europa - Restul Lumii 7-5

Rafael Nadal - Milos Raonic  6-3, 7-6(1)
John Isner - Alexander Zverev 6-7 (2), 6-4, 10-1

Roger Federer - Nick Kyrgios 6-7 (5), 7-5, 10-7.
Nick Kyrgios/Jack Sock - Rafael Nadal/Stefanos Tsitsipas 6-4, 3-6, 10-6.

Ziua a treia  Europa - Restul Lumii 13-11

John Isner/Jack Sock - Roger Federer/Stefanos Tsitsipas 5-7, 6-4, 10-8
Taylor Fritz - Dominic Thiem 7-5, 6-7 (3), 10-5
Roger Federer - John Isner 6-4, 7-6 (3)
Alexander Zverev - Milos Raonic 6-4, 3-6, 10-4

La Laver Cup, victoriile aduc un număr diferit de puncte, în funcţie de ziua în care are loc partida - un punct în ziua inaugurală, 2 puncte în ziua a doua şi 3 puncte în ultima zi. Astfel, sunt în joc 24 de puncte, 4 în prima zi, 8 în a doua şi 12 în a treia, iar cine ajunge primul la 13 puncte este învingător.