CSM, ce ruşine: Campioana României merge în genunchi în sferturile Ligii Campionilor. Cu cine va juca

0
Oana Manea
Oana Manea

După două înfrângeri la rând, cu Gyor (25-27) şi cu Krim (22-23), Oana Manea şi colegele ei n-au putut învinge nici cea mai slabă echipă din Grupa Principală II.

CSM Bucureşti a terminat în genunchi Grupele Principale ale Ligii Campionilor şi, chiar dacă a ajuns în sferturi, câştigarea trofeului în acest sezon pare, în acest moment, un obiectiv SF.

În ultimul meci din Grupa Principală II, CSM a întâlnit, acasă, Thuringer, ocupanta locului 6 din 6, cu o remiză şi opt înfrângeri în precedentele nouă meciuri. În prima repriză, lucrurile păreau că decurg normal, CSM având 14-8 la pauză.

În partea secundă însă, „tigroaicele“ s-au făcut de râs, au pierdut cu 9-15, iar meciul s-a terminat egal, 23-23!

Dacă ar fi învins Thuringer, CSM Bucureşti ar fi avut şanse să încheie grupa chiar pe locul 2, urmând să aibă o adversară mai uşoară în sferturi. Aşa însă, aproape sigur, campioana României va termina pe 4 şi va întâlni cea mai bună echipă din Grupa Principală I, adică Metz! Franţuzoaicele au obţinut şapte victorii, o remiză şi o înfrângere în primele nouă partide din Grupa Principală I.

O veste şi mai proastă e că, în sferturi, CSM va juca manşa decisivă în deplasare. Partidele din această fază sunt programate pentru 5-7 aprilie (tur) şi 12-14 aprilie (retur).

Grupa Principală II

Vineri

CSM Bucureşti - Thuringer 23-23

Au marcat pentru CSM: Radicevici 8, Curea 2, Bazaliu 1, Lazovici 3, Omoregie 7, Constantinescu 1, Manea 1