Craiova, victorie imensă cu CFR Cluj, rămâne în cursa pentru titlu! Cum arată clasamentul actualizat

0
Ouzounidis

Într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Ligii 1 la fotbal, Universitatea Criova a învins, sâmbătă seară, în deplasare, scor 2-1, pe CFR Cluj,

Cu doar două puncte pbţinute în primele două partide jucate în playoff, pentru a mai păstra speranţela titlul, olteniii erau obligaţi să câştige pe terenul campioanei.

Craiova a fost echipa mai bună în prima parte a meciului şi a intrat la vestiare în avantaj, în urma golului înscris de Andrei Ivan (27), cu un şut din careul mic, după o respinegre în faţa a lui Bălgrădean.

Repriza secundă a fost la discreţia gazdelor. Ardelenii au împins jocul în jumătatea adversă şi au egalat repede, prin Sigurjonsson (53), şut în forţă, pe jos, din mijlocul careului mare.

Clujenii au forţat victoria, dar au ratat mai multe şanse de trece în avantaj, au avut inclusiv o bară, iar Craiova a dat lovitură pe final. În minutul 88, În urma unei faze fixe, Tudorie a reuşit o execuţie dificilă, cu capul, şi a asigurat toate cele trei puncte pentru echipa sa.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe prima poziţie a clasamentului şi are oportunitatea de a se distanţa la 4 puncte, dacă va reuşi să o învingă, duminică, pe Sepsi

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Joca (Chipciu ‘5), Soares (Hoban ’89), Sigurjonsson (Păun ’69) – Deac, Rondon (Debeljuh ’46), Gîdea (Costache ’46). Antrenor: Edward Iordănescu

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Cîmpanu ’68), Constantin, Acka, Bancu – Mateiu, Nistor – Mitran (Camara ‘4, Vătăjelu ‘68), Cicâldău, Ivan (Căpăţână ’64) – Mamut (Tudorie ’64). Antrenor: Marinos Ouzounidis (foto)

Cartonaşe galbene: Soares ‘4 / Cicâldău ’76, Constantin ’83, Tudorie ‘89