Chipciu, resemnat după marea gafă din meciul cu Malta: A explicat ce s-a întâmplat la faza în care a fost eliminat

0

După o prestaţie solidă în apărare cu Norvegia, Alex Chipciu a strălucit în prima repriză a meciului cu Malta, marcând un gol superb pentru 3-0 (34).

Din păcate, până la finalul reprizei, Chipciu a luat un „galben“ (45+2). Apoi, în partea secundă, deşi victoria era asigurată, fotbalistul de 30 de ani, care nu poate invoca nici lipsa experienţei, a comis o gafă de nepermis la acest nivel. La o fază banală în banda dreaptă, el a fost driblat de un adversar pe care apoi l-a faultat grosolan, luând al doilea „galben“, fiind eliminat (81).

Chipciu va rata marele meci cu Spania de pe „Arena Naţională“ la 5 septembrie.

„Sunt supărat pe această eliminare a lui Chipciu“, a comentat Cosmin Contra.

Iar jucătorul şi-a explicat gestul: „La al doilea fault, cred eu că nu l-am atins, dar asta e, am greşit, plătesc un meci. Chiar n-am vrut să iau galben, dar nu mai am ce face“.