Bobul, sub semnul lui 17. Cele mai bune performanţe ale României la J.O. Un biatlonist a devenit cel mai medaliat sportiv din istoria Olimpiadelor de Iarnă

0
Echipajul masculin de bob două persoane al României, format din Nicolae Istrate şi Florin Crăciun. FOTO: Reuters

După ce echipajul masculin de bob două persoane a reuşit un loc 17 în urmă cu două zile, şi cel feminin a obţinut exact aceeaşi poziţie.

Echipajul format din Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu a ocupat astăzi locul 17, cu timpul total de 3:56.59.

Şi în primele manşe, disputate marţi, Constantin şi Grecu au ocupat tot locul 17!

Proba feminină de bob dublu a fost câştigată de echipajul Canada 1 (Kaillie Humphries, Heather Moyse), cu timpul total de 3:50.61.

Argintul l-a câştigat echipajul SUA 1 (Elana Meyers, Lauryn Williams), la zece sutimi, iar bronzul de SUA2 (Jamie Greubel, Aja Evans), la o secundă.

Altfel, biatlonistul Ole Einar Bjoerndalen a devenit miercuri cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă, după ce a câştigat, alături reprezentativa Norvegiei, aurul în proba de ştafetă mixtă.

Ole Einar Bjoerndalen, alt treilea din stânga, alături de echipa de ştafetă mixtă a Norvegiei. FOTO: Reuters

La 40 de ani, Ole Einar Bjoerndalen are în acest moment 13 medalii (opt de aur, patru de argint şi una de bronz)

Precedentul recordman la acest capitol era tot un norvegian, fondistul Bjoern Daehlie (12 medalii la Jocurile Olimpice de Iarnă).

Tot astăzi, americanul Ted Ligety (29 ani) a câştigat medalia de aur în proba masculină de slalom uriaş, unde românul Alexandru Barbu a terminat pe locul 47.