Argentina a parasit mondialul cu ochii in lacrimi

0

* Echipa de vedete a sud-americanilor a cazut victima in Grupa Mortii, obtinand ieri doar un egal in fata Suediei * La final, Batistuta s-a retras din nationala Argentinei

Pentru prima oara dupa 40 de ani, reprezentativa Argentinei paraseste Campionatul Mondial inca din faza grupelor. Dupa Franta, o alta mare favorita la cucerirea trofeului isi face astfel bagajele, cazand victima Grupei Mortii. Calaul argentinienilor a fost selectionata Suediei, care ieri, in ultimul meci, i-a tinut in sah, terminand la egalitate, 1-1, rezultat insuficient sud-americanilor pentru calificare. Argentina a ratat insa pe mana ei, pentru ca nu a fost in stare sa castige atunci cand avea nevoie de victorie. Desi inaintea partidei parea greu de crezut, o intreaga liota de vedete printre care Batistuta, Crespo, Veron, Zanetti, Sorin, Ortega, Lopez, Kily Gonzalez s-a impiedicat pana la urma de suedezi, fiind la un pas chiar si de infrangere. In fata unei echipe disciplinate si extrem de bine asezate in teren, elevii lui Bielsa s-au pierdut, mizand inexplicabil de mult pe mingile inalte in careul advers si uitand de combinatiile la firul ierbii care le-au adus de atatea ori goluri importante. Svensson a deschis scorul in minutul 58, transformand impecabil o lovitura libera de la 25 de metri, elevii lui Marcelo Bielsa egaland abia cu 3 minute inainte de final prin Crespo, dupa un penalty ratat de Ortega. Prelungirile au fost de cosmar pentru suedezi, avand de indurat un adevarat asediu din partea sud-americanilor, care au incercat din rasputeri sa marcheze golul victoriei. Acesta nu a mai venit, Suedia mergand astfel in optimi, unde va juca impotriva echipei-surpriza a turneului final, selectionata Senegalului. Antrenorul nordicilor, Lars Lagerback, a declarat la final ca echipa sa a avut sansa in aceasta partida. "Norocul a fost de partea noastra astazi, dar asta este fotbalul, o data esti avantajat, alta data nu. Portarul Magnus Hedman a facut un meci mare, salvandu-ne in multe randuri de la gol", a spus Lagerback. Esecul de la acest turneu final i-a lovit puternic pe argentinieni, care la sfarsitul meciului s-au prabusit pe teren cu ochii in lacrimi. Cel mai afectat a fost Gabriel Batistuta, care nu se mai putea opri din plans. Cu 77 de selectii, atacantul Romei a anuntat ca acesta a fost ultimul sau meci in tricoul Argentinei: "Ma retrag din nationala extrem de trist. A fost o onoare sa imbrac tricoul alb-bleu, imi pare rau ca ultima mea partida a fost o infrangere". O data cu Batistuta, de nationala s-ar putea desparti si antrenorul Marcelo Bielsa, care ar putea fi demis de federatia argentiniana.