Ana Bogdan, victorie mare la Roland Garros, avansează în turul secund

0
ana bogdan

Românca Ana Bogdan este prima jucătoare calificată în manşa secundă a celui de al doilea turneu de Grand Slam a anului.

Sportiva de pe locul 102 WTA a învins-o, duminică, în turul I al competiţiei de la Paris, scor 6-1, 6-3, pe Elisabetta Cocciaretto, locul 113 WTA, după puţin peste o oră de joc

Bogdan nu a avut emoţii în meciul disputat împotriva jucătoarei de pe poziţia 113 WTA, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser. Primul set a fost la discreţia româncei, care a avut nevoie de doar 26 de minute pentru a-i adminstra adversarei un 6-1 fără echivoc.  Începutul părţii secunde a fost singura perioadă mai echilibrată a meciului, S-a mers cu serviciul până la 4-3, după care Bogdan a reuşit singurul break al setului, pentru ca game-ul următor să închidă meciul la prima oportunitate.

Prin calificarea în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, Ana Bogdan şi-a egalat cea mai bună performanţă înregistrată la această competiţie, pe care a mai înregistrat-o în 2018 şi 2020.

Bogdan va evolua în manşa următoare cu învingătoarea din meciul dintre japoneza Naomi Osaka, locul 2 WTA şi Patricia Ţig, locul 63 WTA, partidă aflată în desfăşurare.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 84.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Meciurile din turul I în care sunt implicate sportive din România, la French Open 2021: