Încă un şoc în Liga Campionilor: Lyon şi Tătăruşanu s-au calificat în semifinalele competiţiei!

0

Sâmbătă seara, Olympique Lyon a oferit o supriză imensă în ultimul sfert de finală al acestei ediţii a Ligii Campionilor, reuşind să elimine Manchester City, scor 3-1 (1-0)

Chiar dacă Manchester City a început meciul din postura de mare favorită, Lyon a fost echipa mai bună în prima repriză, iar francezii au deschis scorul prin Cornet (24).

Partea secundă a fost dominată de echipa lui Guardiola, golul lui De Bruyne (69) venind oarecum previzibil. Englezii au continuat să atace, dar Dembele, introdus în teren în minutul 74, a înscris de două ori (79 şi 87) şi a trimis echipa franceză pentru a doua oară în penultimul act, după ediţia 2009/2010.

La scorul de 1-2, la faza premergătoare ultimului gol al celor de la Lyon, în minutul 86, Sterling a ratat incredibil cu poarta goală din cinci metri.

Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la echipa franceză.

Au evoluat următoarele echipe:

City: Ederson - Walker, Garcia, Laporte, Cancelo - Fernandinho (Mahrez '46), Rodrigo (D. Silva '84), Gundogan - De Bruyne, Sterling, Jesus. Antrenor Pep Guardiola;

Lyon: Lopes - Dubois (Tete '74), Marcelo, Denayer, Marcal, Cornet - Aouar, Caqueret, Bruno Guimaraes (Mendes '70) - Memphis Depay (Moussa Dembele '75), Toko Ekambi (Reine-Adelaide '87). Antrenor Rudi Garcia.

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda).