Sheriff Tiraspol este noul lider al Diviziei Naţionale

0
Sheriff Tiraspol au învins la Hânceşti. FOTO: Adevărul

Echipa de fotbal „Sheriff” din Tiraspol a debutat cu o victorie categorică de 3-0 pe terenul nou Petrocub-Hânceşti.

Fotbaliştii Susic şi Subotic au înscris în prima repriză, iar golgheterul Sheriffului, Ricardinho a stabilit scorul final în minutul 68. „Sunt bucuros pentru echipa mea. Antrenez cel mai bun club din Republica Moldova”, a spus Zoran Vulic, antrenorul Sheriffului.

Sheriff a urcat pe primul loc, având acelaşi punctaj ca şi Dacia. „Lupii galbeni” n-au reuşit să-şi ia revanşa în faţa lui Zimbru pentru înfrângerea din etapa a 2-a. Derbz-ul de la Speia s-a încheiat nedecis, scor 0-0. Zimbru a evoluat din minutul 38 în zece oameni, după ce Rui Miguel a fost eliminat.

Misalmi a făcut un pas greşit în lupta pentru titlu. Campioana în exerciţiu a scos doar o remiză pe terenul ultimei clasate, Saxan, scor 0-0. Acelaşi punctaj ca şi Misalmi are Speranţa. Echipa din Nisporeni a învins cu 2-0 Academia în etapa a 11-a. Zaria a dispus de Dinamo-Auto cu 3-1.