OLIMPISM Judocanii Iulian Piatcovschi și Diana Caracaș au ocupat locurile cinci în Turcia

0

În orașul turc Trabzon continuă ediția a XI-a a Festivalului Olimpic al Tineretului European, cu participarea a 4.000 de junior din 49 de țări.

După primele zile de concurs, cele mai bune rezultate din lotul tricolorilor le-au obținut reprezentanții luptei judo - Iulian Piatcovschi și Diana Caracas. Ei au obținut locurile cinci în propriile categorii de greutate.

Doi membri ai lotului de judo masculin au luptat miercuri în recalificări pentru a intra în posesia medaliilor de bronz. Nicon Zaboroşciuc (60 de kilograme) a repurtat în preliminarii două victorii, după care a cedat. În recalificări, el a învins în primul meci, dar a cedat într-al doilea şi a ratat podiumul de premiere. Dorin Gotonoagă (66 de kilograme), de asemenea, a învins în primele două partide disputate, însă a cedat într-al treilea. În recalificări el a cedat în prima partidă disputată şi a fost eliminat din concurs.

Mâine, atletul moldovean Artiom Cozacioc va evolua în finala cursei de 800 de metri. El va lua startul de pe poziţia a cincea, conform timpului înregistrat în preliminarii - un minut şi 51,75 secunde.

La Festivalul Olimpic al Tineretului European care se va încheia la 29 iulie, Moldova participă doar în trei probe din concurs: judo, atletism și natație.