FOTBAL/ Moldovenii pierd teren în lupta pentru Cupa FMF

0

Pe stadioanele din Vadul lui Vodă și Orhei astăzi s-au disputat partidele etapei a doua din cadrul turneului internațional de juniori, Under-17, cu genericul Cupa Federației Moldovenești de Fotbal.

Reprezentativa noastră antrenată de Veaceslav Rusnac s-a confruntat la Centrul Tehnic de pregătire selecționatelor, cu echipa Lituaniei.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 39 prin Daniel Vlas, jucător la gruparea de juniori Zimbru Chişinău. Gazdele au menţinut avantajul pe tabela de marcaj până în ultimele zece minute ale partidei, când au fost egalaţi prin golul atacantului baltic Simonas Stankevicius. Iar în ultimul minut al meciului balticii au reuşit să înscrie şi golul victoriei, reușita aparținând lui Lekeckas, care fusese introdus pe teren de către antrenorul Antanas Vingilys, abia în minutul 38. Într-un alt meci, la Orhei, formațiile României şi Azerbaidjanului au remizat, scor „alb", 0-0.

Meciurile finale, după care vor fi anunțați și premianții turneului se vor disputa sâmbătă. Se vor întâlni perechile România - Lituania și Moldova - Azerbaidjan.