DIVIZIA NAȚIONALĂ Viespile din Tiraspol au înţepat zimbrii din capitală. Sheriff rămâne lideră

0
EDUARD BÂZGU Nail Zamaliev (la balon) a marcat unicul gol în meciul Zimbru - Sheriff

Derbiul etapei ordinare din Divizia Națională dintre Zimbru și Sheriff s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0. În urma acestui rezultat, galben-verzii s-au distanţat la 13 puncte în spatele campioanei Dacia .

Clubul de fotbal Zimbru Chișinău a decis să organizeze derbiul cu multipla campioană Sheriff Tiraspol pe terenul de rezervă al stadionului din strada Butucului și nu pe cel principal. Hotărârea a fost criticată atât de adversari, cât și de fanii echipei din Capitală, care au venit în număr mic la stadion.

Jucătorii din Capitală antrenați de Serghei Stroienco și-au propus să obțină o victorie în disputa cu oaspeții, deoarece doar cele trei puncte puse în joc i-ar fi menținut într-o poziție favorabilă în lupta pentru medalii, însă debutul partidei a fost ratat. Peste doar 13 minute de la fluierul de start al arbitrului, rusul Nail Zamaliev a înscris singurul gol al partidei și a adus viespilor a 11-a victorie în actuala ediție. Meciul de pe stadionul „Zimbru" a fost unul tensionat, cu multe cartonașe galbene arătate jucătorilor ambelor echipe.

ORHEIENII, EGAL LA GHIDIGHICI

Meciul de la Ghidighici s-a încheiat cu emoții neplăcute pentru fanii veniți de la Orhei. Deși au condus din minutul 74, discipolii românului Gabi Stan de la Milsami-Ursidos au fost egalați în ultimul minut de joc și au pierdut două puncte prețioase, care-i puteau urca pe locul trei.

Cele mai multe goluri în etapa din weekend au fost înscrise în partida de la Orhei, dintre FC Costuleni și Iskra-Stal Râbnița. Formațiile au învins de câte trei ori portarii adverși și au consemnat scorul final de 3-3.

Pe stadionul Sheriff, formația FC Tiraspol a jucat un meci împotriva campioanei în exercițiu, Dacia Chișinău. Înscriind de două ori, prin muntenegrenii Milos Krkotic și Janko Tumbasevic, lupii galbeni au obținut o victorie cu 2-0 și se mențin pe locul secund în clasament, la un punct diferență de lidera Sheriff.