Brazilianul Ademar a înscris un gol de generic pentru Milsami Orhei

0
Ademar Xavier (la balon) este unul din cei mai tehnici jucători ai lui Milsami

În fața a 150 de spectatori, „vulturii" au suferit a treia înfrângere în cantonamentul din Turcia, în patru meciuri disputate.

Astăzi, Milsami s-a confruntat cu formația de pe locul nouă din liga superioară ucraineană, Vorskla Poltava. Înaintea disputei cu moldovenii adversara din Est a fost învinși de modesta echipă poloneză Jagiellonia și era setoasă de răzbunare.

Vorskla a atacat vertiginos poarta orheienilor încă din startul întâlnirii și, deja în minutul patru, Roman Bezus a deschis tabela. Același fotbalist a stat la baza și celui de-al doilea gol. El a centrat cu efect până la fundașul Aleksei Kurilov care a dublat tabela.

Cel mai spectaculos episod al meciului s-a consemnat cinci minute mai târziu când mijlocașul Brazilian Ademar Xavier a trimis fascinant balonul în păianjenul porții ucrainenilor, moment apreciat de cele câteva zeci de spectator.

După pauză, antrenorul moldovenilor Sergiu Cleșcenco a trimis în teren mai mulți jucători tineri care nu au reușit să țină piept atacurilor celor de la Vorskla. Valeri Saciko și Mihail Kozak au mai înscris câte un gol și Milsami a pierdut cu scorul final de 1-4.

În meciurile anterioare, „vulturii" au fost învinși de Gornik Zabrze (0-1) și Volyn Luțk (1-3), iar în disputa cu slovacii de la Kosice, Milsami a învins cu 3-2.

Sâmbătă, Milsami va juca cu Slavia Sofia (Bulgaria).