FC Vaslui-Sparta Praga (2-0). Hizo: „E cel mai periculos scor“

0

Elevii lui Viorel Hizo au reușit o victorie mare în turul play-off-ului Europa League, cel cu Sparta Praga, ținând cont de subțirimea lotului și de lipsa de experiență a unor jucători de-ai săi.

Folosindu-se de puștii Balaur, Neagu sau Buhăescu, dar și cu un Sânmărtean aflat în zi mare, „Dulăul" a trimis în teren o echipă căreia nimeni nu-i dădea șanse în fața mult mai experimentatei Sparta Praga.

Primul gol a venit în minutul 14, atunci când Mike a împins mingea în poartă, după ce Gerlem l-a exectuat pe portarul cehilor cu o scăriță. A doua reușită a venit în minutul 34, atunci când Milanov înscrie un gol cu noroc în urma unei centrări ratate.

După pauză, cehii au fost mult mai prezenți în joc, galben-verzii mizând doar pe cartea contraatacului. Cea mai mare ocazie în cea de-a doua parte a jocului a aparținut tot vasluienilor, care își puteau mări avantajul pe final atunci când Temwanjera trimite în bară în urma unei centrări, iar la reluare Gerlem șutează slab în portar.

„Felicit întreaga echipă"

În ciuda acestui rezultat, Viorel Hizo a rămas cu picioarele pe pământ și a atenționat că echipa sa încă nu e calificată.

„A fost un joc cu încărcătură psihică foarte mare, jucătorii merită toate felicitările pentru ce au realizat în această seară. Deocamdată nu am reuşit calificarea, sper să scăpăm de accidentări cît mai curînd. Mai mult, nu uitați că 2-0 e cel mai periculos scor. Sunt mulţumit de toţi jucătorii. Am reuşit să înscriem foarte repede, exact ce ne-am dorit. Nu trebuie să ne entuziazmăm peste măsură. Ne-a fost frică de faptul că vom fi depăşiţi la capitolul fizic, dar am reuşit să facem faţă", a spus Hizo în conferința de presă de după meci.