Cinci mii de oameni au aplaudat din plin victoria obtinuta de RCM în premieră pe Dan Păltinişanu

0

Publicul timişorean a gustat din plin victoria obţinută de rugbiştii de la RCM Timişoara în meciul susţinut în ceea ce era până joi templul exclusiv al fotbalului timişorean. În nocturnă, pe Dan Păltinişanu, cei de la RCM au învins categoric, 35 – 13, Farul Constanţa. Şi au fost răsplătiţi cu aplauze din plin!

De mult nu a mai fost atât de multă fericire pe principala arenă sportivă a Timişoarei. Nu a fost fotbal ci rugby. RCM a jucat în premieră un meci pe „Dan Păltinişanu”, la lumina reflectoarelor. Victimă sigură au fost cei de la Farul Constanţa, aplaudată de cei 5000 de oameni care au venit să vadă şi altceva decât fotbal în acest meci. A fost la final 35 – 13, deci punct bonus ofensiv pentru RCM.

Cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, în minutul 6, prin Vlaicu, cel care a transofrmat o lovitură de pedeapsă pentru Constanţa. A urmat primul eseu, reişit de Moala. Kinikinilau a reuşit un nou eseu pentru RCM şi Calafeteanu a transformat. S-a ajuns la 17 – 3 pentru gazde şi timişorenii luau o opţiune clară pentru victorie.

Constănţenii au redus scorul printr-o lovitură de pedeapsă transformată de acelaşi Vlaicu. Timişoara nu a renunţat la ofensivă, a urmat prima dată o lovitură de pedeapsă transformată de Calafeteanu, iar Shennan a reuşit eseul cu numărul 3. A urmat transformarea lui Calafeteanu. La pauză era 27 - 6

Constanţa a reuşit un prim eseu imediat după reluare, urmată de o lovitură de pedeapsă reuşită tot de Vlaicu. Calafeteanu continuă transformarea loviturilor de pedeapsă, era minutul 60 şi deja se ştia cine va câştiga. În ultimul minut de joc a venit un nou eseu  timişorean, Fercu fiind cel care a culcat balonul în terenul de ţintă. S-a terminat 35 – 13 şi RCM Timişoara încheie meciul cu punct bonus.

La RCM au jucat: 1. Militaru, 2. Căpăţînă, 3. Ţăruş – cpt., 4. Drenceanu, 5. Popîrlan, 6. Morrison, 7. Lazăr, 8. Rus, 9. Calafeteanu, 10. Umaga, 11. Moala, 12. Kinikinilau, 13. Tangimana, 14. Shennan, 15. Fercu.