Târgu-Jiu: Raluca Ciufrilă, campioană la tenis de câmp, pasionată de rap

0
Raluca Ciufrilă

A obţinut titlul de campioană naţională la doar 12 ani. Raluca joacă foarte bine şi baschet, dar şi volei în echipele şcolii.

La cinci ani s-a înscris la cursuri de tenis de câmp, iar la şapte ani era deja membră a Clubului Sportiv Şcolar din Târgu-Jiu. Patru ani a fost antrenată de către Constantin Niculescu, omul care a introdus-o în lumea tenisului. La 12 ani a făcut un alt pas şi s-a înscris la Clubul Steaua Bucureşti. După primele luni de antrenamente cu Ştefan Piţian, a reuşit să obţină titlul de campioană naţională la tenis de câmp, la categoria de vârstă 11-12 ani, în cadrul Campionatului Naţional Individual, ce s-a desfăşurat în 2009, la Arad.

Copilărie în turnee

Pentru Raluca a însemnat cea mai mare realizare de până atunci. Tânăra sportivă a câştigat un turneu de tenis în Franţa şi mai multe în România. Anul trecut a participat la Campionatul Naţional de Iarnă aferent categoriei de vârstă 14 ani, unde a ajuns până în sferturile de finală. La sfârşitul lunii iunie a participat la Turneul Internaţional de Tenis pentru Juniori, competiţie găzduită la Mamaia, obţinând locul III. În iulie 2009, a participat la Campionatul European, de tenis pe echipe, în Bulgaria, şi s-a clasat a treia. Anul acesta Raluca s-a pregătit pentru turneele din Germania, Slovenia şi Serbia. Ultima competiţie câştigată a fost Turneul Internaţional de Tenis de Câmp, ce a avut loc la Balş în august. „Tenisul pentru mine înseamnă totul. Dimineaţa plec la antrenamente după care vin acasă, mănânc, mă duc la şcoală, apoi merg din nou la antrenamente“. Când nu se antrenează, tânăra tensimenă joacă volei şi baschet în cadrul şcolii. Iarna însă merge la munte să facă snowboarding. Face parte din echipele de baschet şi volei ale şcolii şi adoră să meargă la meciurile de baschet disputate de Energia Rovinari.

Ce îţi doreşti cel mai mult pentru viitorul apropiat?

Îmi doresc să ajung cea mai bună tenismenă, iar profesorii şi colegii să fi e mândri de mine.

Ai vreun model printre jucătorii de tenis?

Tenismenul preferat este sârbul Novak Djokovic. Îl apreciez pentru că este foarte bun, ambiţios şi foarte haios.

Ce alte pasiuni mai ai?

Exerciţiile fi zice şi muzica rap. Vreau să-mi deschid şi un magazin cu haine pentru rapperi. Îmi place şi limba engleză, pe care o exersez ori de câte ori am ocazia în turnee. Ador drumeţiile, natura şi muntele.