Târgu-Jiu: Victorie pentru Pandurii în amicalul cu Zethysu

0
Pandurii s-au impus cu 3-0 în amicalul cu Zethysu Taldykorgan

Gorjenii de la Pandurii au câştigat amicalul cu Zhetytsu Taldykorkan, scor 3-1, prin golurile înscrise de Kamara, Cardoso şi Tilincă.

Al doilea amical în care antrenorul Ciobotariu a folosit lotul de bază s-a încheiat cu o victorie în compania echipei aflate pe locul patru în Kazahstan, Zhetytsu Taldykorkan. Jocul s-a disputat pe unul din terenurile de la Hotel Kervansaray. Început cu o întârziere de 30 de minute din cauza arbitrilor care au ajuns iniţial pe un alt teren, jocul a fost dominat de Pandurii, tehnicianul mizând în prima repriză pe o formulă apropiată de cea din tur, doar cu Orac şi Kamara  ca noutăţi.

Ivorianul Kamara a şi deschis scorul după un minut de joc din pasa lui Lazic, Stromajer fiins imediat la un pas de 2-0. O greşeală a lui Chibulcutean şi o nesincronizare cu Mingote a dus la golul lui Belici care a profitat şi a marcat. Până la pauză Pandurii au mai înscris dintr-un penalti transformat de Cardoso scorul fiind de 2-1 după prima repriză.

În repriza a doua doar Martinovic şi Chibulcutean au mai rămas pe teren, fiind schimbată toată echipa iar din minutul 60 în locul lui Chibulcutean a intrat Tătaru. Pentru Pandurii a mai înscris Tilincă, acesta trimiţând din câţiva metri în poarta adversă, după o serie de mai multe ratări.

Pandurii Târgu Jiu – Zhetytsu Taldykorkan 3-1(2-1)
Teren Hotel Kervansaray
Au marcat: Kamara (min. 1), Cardoso (min. 25 – din penalti), Tilincă (min. 66) / Belic (min. 22)
Pandurii I: Mingote – Rusu, Matinovic, Chibulcutean, Cardoso – Orac, Murgan, Nalaţi, Lazic – Kamara, Stromajer.
Pandurii II: Stanca – Popete, Martinovic, Chibulcutean (min. 60 Tătaru), Grecu – Ghindeanu, Vranjes, Hidişan, Tremonti – Raskovic, Tilincă.