Campionatul Naţional de Wushu Kung-fu, o joacă pentru sportivii de la „Rizea Wushu”: 13 medalii obţinute cu 14 sportivi

0

Clubul Sportiv Rizea Wushu a participat la Campionatul Naţional de Wushu Kung-fu pe sistem light-contact şi full-contact cu 14 sportivi, la sală polivalentă din Bucureşti, în weekendul ce tocmai a trecut şi a obţinut 13 medalii: 4 aur - 2 argint - 7 bronz.

La categoria 70 kg juniori Matei Cornel a câştigat primul meci prin K.O., celelalte meciuri fiind câştigate prin superioritate tehnică. Datorită rezultatelor excelente, Cornel a fost selecţionat în lotul naţional pentru a participă la Campionatul Mondial din Turcia. Acesta nu este singurul rezultat notabil al sportivului târgoviştean. Anul trecut a obţinut medalia de bronz la Campionatul European.

“An de an dovedim că suntem din ce în ce mai buni şi aducem rezultate sportive municipiului Târgovişte, dar mai ales judeţului Dâmboviţa şi de fiecare data ne dovedim nouă că trebuie să continuăm. Am fost felicitat de Preşedintele Federaţiei Române de Arte Marţiale şi Secretarul General al Federaţiei pentru rezultatele obţinute la acest Campionat Naţional. De altfel, am fost felicitat  de domnul Inspector Şef al I.J.J. Dâmboviţa Gavrilă Costel pentru rezultatele deosebite pe care le aduc an de an şi pentru imaginea frumoasă creaţă Jandarmeriei Române din care fac parte. Menţionez faptul că nu suntem sprijiniţi finaciar de nimeni şi că singurii sponsori ai acestor sportivi sunt părinţii şi doresc să le mulţumesc din suflet”, ne-a declarat prof. Constantin Rizea.