Suceava: O bucovineancă pompier a obţinut locuri pe podium la concursuri sportive profesionale

0

O femeie pompier a fost premiată, pentru rezultatele deosebite obţinute în activitatea sportivă, cu diplome, medalii şi sume în bani.

Sergentul major Crina Tcaciuc, din cadrul Detaşamentului de Pomperi Rădăuţi (Garda de Intervenţie Vicovu de Sus), a participat la campionatul de atletism şi cros, faza pe Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), desfăşurat la Bucureşti, în perioada 04-06 mai 2009, unde s-a clasat pe locul II la 2.000 m.

Prin rezultatele obţinute sergentul Tcaciuc a contribuit, alături de alţi concurenţi care au reprezentat arma, la obţinerea locului I pe minister al echipei reprezentative a Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.

Ea a fost selecţionată, în urma locului obţinut, să reprezinte ISU la următoarea etapă pe Ministerul Administraţiei şi Internelor, care a avut loc pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, în perioada 10-13 iunie. Aici ea a obţinut locul III la proba de cros pe 2.000 m şi locul IV la 800 m.