Rezultate finale BAC 2018 în Olt. A doua medie de 10, după soluţionarea contestaţiilor. A înregistrat-o o absolventă din Caracal

Rezultate finale BAC 2018 în Olt. A doua medie de 10, după soluţionarea contestaţiilor. A înregistrat-o o absolventă din Caracal

Un alt candidat la Bacalaureatul 2018, prima sesiune, a primit nota 10 în urma rezolvării contestaţiei, astfel că media finală este 10. Rata promovabilităţii a crescut la peste 66% în Olt.

Rezultatele Bacalaureatului 2018, după soluţionarea contestaţiilor, au fost publicate luni, 9 iulie 2018, pe site-ul oficial bacalaureat.edu.ro, în judeţul Olt înregistrându-se, astfel, a doua medie de 10. Absolventa Liceului Teoretic „Mihai Viteazul“ din Caracal, Ruxandra Ştefania Piţigoi, a primit nota 10 la chimie (faţă de 9,95 nota iniţială) şi a terminat, astfel, examenul cu media maximă. Prima medie de 10  obţinut-o Diana Roxana Căpriţă, absolventă a Colegiului Naţional „A.I. Cuza“ din Corabia.

Conform datelor transmise de IŞJ Olt, rata promovabilităţii a crescut la 66,62% (de la 64,9% rezultatul iniţial), 473 candidaţi terminând examenul cu medii între 9,00 şi 9,98.  Au fost, în schimb, declaraţi respins 873 candidaţi, .

Iată şi ierarhia liceelor din Olt, după soluţioonarea contestaţiilor:

1.Liceul Tehnologic Tufeni 12 înscrişi,  promovabilitate - 100.00
2Liceul Teoretic "Mihai Viteazul" Caracal  249 - 97.13
3.Colegiul National "Ion Minulescu" Slatina  269  - 93.56
4.Colegiul National "Radu Greceanu" Slatina 242 -  92.98
5.Liceul Teoretic "Petre Pandrea" Bals 151  - 90.07
6.Colegiul National Vocational "Nicolae Titulescu" Slatina 252  - 75.52
7.Colegiul National "Ionita Asan" Caracal Caracal 200 - 72.92
8.Liceul Tehnologic Iancu Jianu Iancu Jianu 20  - 68.42
9.Colegiul National "Al.I.Cuza" Corabia Corabia 267 - 66.40
10.Liceul Teoretic "Tudor Vladimirescu" Draganesti-Olt Drăgăneşti-Olt 108 - 62.00
11.Liceul Teoretic "Ion Gh. Rosca" Osica de Sus 48 - 61.70
12.Liceul Cu Program Sportiv Slatina Slatina 81- 59.72
13.Liceul "Stefan Diaconescu" Potcoava  77  - 58.33
14.Liceul Tehnologic Valeni Văleni 23 - 56.52
15.Colegiul Tehnic Bals Balş 97 - 54.55
16.Liceul Tehnologic "Constantin Filipescu" Caracal 3 – 50.00
17.Liceul Tehnologic Vitomiresti Vitomireşti 33-  50.00
18.Liceul Tehnologic "Constantin Brincoveanu" Scornicesti  80 - 45.90
19.Liceul Tehnologic Piatra-Olt Piatra-Olt 12-  44.44
20.Colegiul Economic "P.S.Aurelian" Slatina Slatina 198  - 39.52
21.Colegiul Tehnic "Nicolae Balcescu" Bals Balş 14 - 38.46
22.Colegiul Tehnic "Matei Basarab" Caracal Caracal 118 - 21.21
23.Liceul Tehnologic "Ion Popescu-Cilieni" Cilieni Cilieni 22 -  17.65
24.Colegiul Tehnic "Alexe Marin" Slatina Slatina 40 -  12.50
25.Colegiul Tehnic "Danubius" Corabia Corabia 198 - 12.33
26.Colegiul Agricol "Dimitrie Petrescu" Caracal Caracal 26 - 26 - 11.76
27.Colegiul Tehnic Metalurgic Slatina Slatina 58- 9.76
28.Liceul Tehnologic Crimpoia Crâmpoia 8-  .00
29.Liceul Tehnologic Izvoarele Izvoarele 5 - .00
Total 2911 înscrişi -  66,62 

citeste totul despre: