Reşiţa: Ionel Pascotă s-a clasat al trelilea la Panoniaring

0

În urma cursei Ionel Pascotă este al şaselea în clasament.

Deşi plecat din pole-position pe circuitul de la Pannonia Ring, ploaia care a pornit chiar inainte de cursa, a dat peste cap strategia lui Ionel Pascotă. Deşi a fost aproape de un nou succes, Pascotă a terminat pe locul 3 cursa de la Pannonia Ring şi, după 4 etape, ocupă locul 6 în clasamentul Alpe Adria 2009.

Victoria a revenit slovacului Jaroslav Cerny în vreme ce pe locul secund s-a clasat austriacul Thomas Berghammer iar al treilea a fost Ionel Pascotă. Toţi trei au alergat pe motociclete Yamaha.

În clasamentul general, primul loc este ocupat de slovenul Bostjan Pintar, 93 puncte, urmat de Berghammer, 47 puncte, cehul Jiri Broz, 46 puncte, slovacii Tomas Svitok, 45 puncte, şi Jaroslav Cerny, 43 puncte, Ionel Pascotă, 37 puncte.