Cristian Ionescu, jokerul din mâneca lui Omer

0
Portarul Cristian Ionescu a avut o evoluţie de excepţie pentru HC Caraş-Severin FOTO CRISTIAN FRANŢ

HC Caraş-Severin a câşitigat cu 24-23 confruntarea din Sala Rapid cu CSM Bucureşti, portatrul Cristian Ionescu fiind, de departe, omul meciului.

HC Caraş-Severin a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 24-23 (14-11), duminică, în Sala Rapid din Capitală, în ultimul meci din etapa a 6-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Echipa antrenata de Robert Licu a jucat bine şi a fost aproape de a obţine primul său succes, dar oaspeţii au tranşat soarta partidei în ultimele cinci minute. CSM a condus cu 21-19 (min. 50) şi 23-21 (55), dar apoi a primit trei goluri la rând fără a mai marca. Şi Ilie Vaidasigan a făcut un joc foarte bun, dar a primit cartonaşul roşu în minutul 28 pentru a treia eliminare de două minute şi fost eliminat definitiv. Nicuşor Negru a făcut şi el un meci foarte bun, ca şi Turcul, omul care a adus golul victoriei de la 7m pentru HC Caraş-Severin.

Rezultate:

Miercuri 9 octombrie

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău - HC Odorhei 30-26 (12-13)

Vineri 11 octombrie

ACS Energia Rovinari Tg. Jiu - Steaua Bucureşti 33-31 (18-15)

Sâmbătă 12 octombrie

HCM Constanţa - U Politehnica Timişoara 31-26 (16-15)

HCM Minaur Baia Mare - HC Potaissa Turda 22-26 (11-13)

Duminică 13 octombrie

Universitatea Bucovina Suceava - Dinamo Bucureşti 18-21 (12-11)

CSM Bucureşti - CS Caraş-Severin 23-24 (11-14)

În clasament, pe primul loc se află HCM Constanţa, 14 puncte, urmată de Potaissa Turda, 14 p, Dinamo, 14 p, Ştiinţa Bacău, 13 p, HC Odorhei, 12 p, etc. CSM Bucureşti este ultima, cu 0 puncte.