Doar egal pentru Petrolul, cu Ceahlăul, la Ploieşti. 1-1

0

Petrolul n-a reuşit să întrerupă şirul remizelor de pe teren propriu nici în confruntarea cu Ceahlăul Piatra Neamţ, încheiată cu scorul de 1-1.

„Lupii” au condus până aproape de final, după golul marcat devreme de către Hamza Younes (7), dar nemţenii au restabilit egalitatea prin Bojan Golubovic (72), la una dintre rarele lor acţiuni ofensive.

Aflaţi în căutarea primului succes de pe „Ilie Oană” din această ediţie de campionat, petroliştii au început în forţă întâlnirea cu Ceahlăul, reuşind să modifice tabela foarte repede. Trecuseră doar şapte minute până când Camara a deschis perfect jocul pe partea stângă, Boudjemaa a centrat ideal la colţul scurt, iar YOUNES a lovit decisiv, cu o lovitură de cap expediată din marginea careului mic.

Lucrurile păreau, astfel, să curgă pe făgaşul normal, cu atât mai mult cu cât ofensiva trupei lui Cosmin Contra a continuat să producă momente de panică la poarta apărată de către Bojan Jovic. Camara (22) a trimis, din unghi, în blocajul portarului advers, apoi Priso (37) a şutat la colţul scurt, dar Golubovic a respins de lângă bara din stânga sa, iar mingea expediată de Camara (45+1), de la zece metri, n-a găsit traiectoria ideală, ocolind de puţin buturile adverse.

Astfel, „lupii” au intrat la pauză cu un avantaj minim, după o primă repriză în care n-au lipsit nici momentele controversate din careul moldovenilor, trei intervenţii ale jucătorilor Ceahlăului fiind suspectate de henţ.

Partea secundă a început cu o nouă mare oportunitate a petroliştilor, Camara (50) ţintind bara din dreapta lui Jovic cu un şut de la 18 metri. „Găzarii” au continuat să stea în jumătatea adversă şi, chiar dacă ocaziile au început să se mai rărească, jocul părea să curgă spre un deznodământ firesc după modul cum se derulaseră ostilităţile.

Aproape din nimic, însă, nemţenii au restabilit echilibrul pe tabelă, după un şut al lui Golubovic (72), la care mingea a lovit bara înainte de a ricoşa în plasă. Petrolul a mai avut mai bine de 20 de minute la dispoziţie pentru a forţa victoria, dar golul izbăvitor n-a venit, reduta nemţenilor rezistând până la final.

Petrolul acumulează 9 puncte în clasamentul la zi al Ligii I, iar toate gândurile se îndreaptă, de acum, către prima manşă a dublei cu Swansea City, ce se va disputa joi, de la ora 21.05 (ora României), în Ţara Galilor.

Încă un meci în care am jucat mai bine, am dominat, dar tot n-am reuşit să câştigăm. Nu ştiu dacă ţine de ghinion, mai degrabă e o chestie de responsabilitate, pentru că lucrăm în fiecare zi la antrenamente fazele fixe defensive, dar continuăm să luăm gol aşa. E ceva cronic, se întâmplă la fiecare meci şi va trebui să lucrăm în continuare şi să încercăm să-i responsabilizăm mai mult pe jucători”, a spus antrenorul Cosmin Contra despre meci.