Galati: S-a terminat hegemonia Metalului

0

Stăpână absolută a voleiului feminin românesc în ultimii trei ani, formaţia CSU Metal Galaţi a suferit luni seară prima înfrângere cu adevărat importantă. Echipa gălăţeană a fost depăşită de Tomis Constanţa în semifinalele Cupei României, scor 2-3, astfel că va rata primul trofeu, după trei ani în care câştigase tot ce se putea pe plan intern.

Partida a fost superbă, cu multe răsturnări spectaculoase de scor şi foarte echilibrată, terminată abia după prelungirile din tie-break.

Metal a început meciul foarte slab, s-a apărat apatic, astfel că Tomis a luat primul set fără probleme (25-22). La fel s-a jucat mare parte din setul secund, Tomis conducea cu 19-14 şi părea că se îndreaptă spre o victorie lejeră. Însă, echipa gălăţeană s-a trezit brusc, a recuperat incredibil, a luat conducerea cu 22-21 şi nu s-a mai oprit decât la 25-22. Setul trei a fost fără istoric, Metal a zburdat şi l-a luat cu 25-18.

Suspans până la ultima minge

Al patrulea act a avut multe întoarceri de scor. Tomis a avut 12-9, apoi Metal a făcut şapte puncte la rând şi a condus cu 16-12. A fost momentul în care echipa gălăţeană a avut meciul în mână dar l-a scăpat printre degete.

A urmat o revenire în forţă a voleibalistelor din Constanţa, care au egalat la 19 şi apoi s-au distanţat la 22-20. Metal nu a cedat, a luat din nou conducerea cu 23-22, dar finalul a aparţinut celor de la Tomis, care şi-au trecut în cont ultimele trei puncte ale setului.

A urmat setul decisiv în care Metal a avut o şansă imensă, a condus cu 8-5 dar nu a putut păstra avantajul. A  avut minge de meci la 14-13, dar a cedat în prelungiri, cu 14-16, un meci în care nimeni nu merita să piardă.

CSU Metal Galaţi era deţinătoarea Cupei României, competiţie pe care o câştigase în ultimele trei ediţii.

În finala programată în această seară, Tomis Constanţa va întâlni pe Dinamo Bucureşti.