Pompierul din Vrancea care i-a cucerit pe americani: a primit medalia de aur la Campionatul Mondial al Poliţiştilor şi Pompierilor, organizat în SUA

0
Iulian Pitulac, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

Acesta a câşyigat miercuri medalia de aur la "2015 World Police & Fire Games" Fairfax 2015 "Games of Herous", campionatul mondial al poliţiştilor şi pompierilor.

Sportivul focşănean Iulian Pitulac, în vârstă de 31 de ani, a reuşit încă o performanţă de excepţie, reuşind să cucerească medalia de aur în statul american Virginia de Nord, la campionatul mondial al sportivilor pompieri şi poliţişti.

Este vorba despre o competiţie  dedicată eroilor din toată lumea care salvează vieţi şi bunuri, care are loc între 26 iunie şi 5 iulie. Iulian este legitimat la clubul Dragon Taekwondo din Focşani şi l-a bătut în finală pe un sportiv din Mexic.

De altfel, vrânceanul a fost singurul reprezentant al ţării noastre în concursul de arte marţiale.

pitulac

"A fost greu, dar finalul contează pentru că a ieşit aşa cum îmi doream. Sunt foarte bucuros, mai ales pentru că nu am mai obţinut aur într-o competiţie din anul 2008. Acest sport este pasiunea mea şi tot ce înseamnă pasiune şi muncă se concretizează mereu în rezultate”, a spus Iulian Pitulac după cucerirea medaliei.

De nouă ani, lucrează ca pompier la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Panciu, în această calitate fiind solicitat în foarte multe situaţii la stingerea unor incendii.

pitulac

„Este o meserie riscantă, dar în acelaşi timp e plăcut să fii de folos oamenilor care te cheamă să-i ajuţi la necaz. Nu mi s-a întâmplat să fiu în pericol. Îmi place meseria", ne-a spus Iulian.

De când lucrează în structura Ministerului Administraţiei şi Internelor a fost selecţionat şi pentru competiţiile mondiale rezervate poliţiştilor şi pompierilor, în 2008 clasându-se pe primul loc la Campionatul Mondial de la Liverpool-Anglia, iar în 2009 fiind medaliat cu bronz la Vancouver-Canada.

Iulian deţine centura neagră şi împreună cu colegul său, Cosmin Isofache, au împărţit locurile I şi II în clasamentul celor mai buni sportivi ai Vrancei pe anul 2010. A fost de şase ori campion naţional, dar are un mare regret.

pitulac

„Ţelul meu în acest sport a fost să obţin o medalie la Campionatul Mondial sau European. Am fost foarte aproape, la un meci diferenţă, însă e foarte greu. La un campionat mondial sunt prezenţi sportivi din 148 de ţări, care sunt profesionişti, câştigă sute de mii de euro la o competiţie, adică trăiesc din taekwondo ", ne-a mărturisit  Iulian.