FOTO HCM Minaur câştigă Cupa României, scor 31—25, pe ritmuri de Metallica şi Kiss

0

HCM Minaur Baia Mare are ocazia, după mulţi ani de aşteptare, să câştige Cupa României la handbal masculin. Minauriştii vor juca astăzi, 5 aprilie, cu începere de la ora 17:00 împotriva celor de la Energia Tg. Jiu.

UPDATE 2 Antrenorul Lars Wlather a ţinut să mulţumească publicului prezent în Polivalenta băimăreană şi "nu vom uita aceste clipe pentru tot restul vieţii noastre".

"Vreau să spun că adversarii noştri au reuşit să ne surprindă prin jocul lor şi nu arată ca o echipă de final de clasament. Ştiu că au avut parte de multe accidentări. Nu ne-a fost uşor să câştigăm astăzi, dar important este că am câştigat şi asta mă bucură cel mai mult", a declarat la finalul meciului antrenorul celor de la HCM Minaur, Lars Walther.

UPDATE 1 HCM Minaur câştigă după mai bine de 10 ani Cupa României la handbal masculin, la finalul unui meci în care minauriştii au condus ostilităţile de la un capăt la altul. Publicul băimărean a fost, ca de obicei la înălţime, fiind alături de echipă şi în momentele grele, dar şi în cele bune.

Au fost momente grele, în care minauriştii au ştiut să gestioneze jocul, chiar dacă jucau cu doi eliminaţi. Minaurul a reuşit să se distanţeze pe tabela de scor din a doua jumătate a primei reprize, pentru ca în a doua repriză handbaliştii băimăreni să adauge gol după gol, pentru ca la finalul celor 60 de minute de joc să fie declaraţi victorioşi. Au fost câteva decizii ale arbitrilor care au nemulţumit sala, dar şi pe antrenorul băimărenilor, însă la final cel mai bun a câştigat.

UPDATE O primă repriză bunicică făcută deminauriştiiiconduşi de Lars Walther care intră la vestiare în avantaj. Meciul încă se joacă, astfel că a doua repriză se anunţă una pe viată şi pe moarte.

HCM Minaur a ajuns să joace finala Cupei României după ce în semifinale a reuşit să învingă HCM Constanţa, golul victoriei fiind marcat de băimăreni cu doar câteva secunde înainte de fluierul final.

HCM Minaur a învins Constanţa cu 25-24, în timp ce Energia Tg. Jiu a trecut de Odorhei, scor 24-23.

Simona Halep s-a întors în România: toate declaraţiile campioanei noastre. „Serena m-a plesnit cu nişte lovituri foarte puternice“