Stagiu de pregătire, urmat de turneu internaţional pentru judoka băcăuani

0

Sportivii de la Clubul Sportiv Bronx, antrenaţi de Manuela Bârzu şi Daniel Zodian, au participat la un stagiu de pregătire la Oradea.

Am avut plăcerea să vedem la lucru loturile naţionale de seniori ale României şi Iordaniei şi ne-am pregătit alături de sportivi de top din Austria, Ungaria şi R. Moldova, a declarat antrenorul Daniel Zodian.

Imediat după stagiu, judoka băcăuani au participat la un turneu internaţional, ce a avut loc în Baia Mare, cu un lot format din opt sportivi, care au cucerit 11 medalii. Astfel, Andra Lungu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, Octavian Cechea a câştigat o medalie de argint, iar şapte sportivi s-au clasat pe locul 3, la una sau mai multe categorii: Mădălina Ardeleanu, Melania Calfă, Ioana Bura şi Cosmin Nechifor.

Unii dintre sportivii noştri au participat la câte două categorii de vârstă, inclusiv la seniori, deşi au doar 13-15 ani şi au obţinut locuri notabile. Andra Lungu a pierdut la limită meciul pentru medalia de bronz cu vicecampioana Ungariei la 63 kg, la fel cum şi Octav Cechea a pierdut finala cu campionul Moldovei. Mai este mult de muncă, dar mă bucur că am format un lot cu valori apropiate. Chiar şi cele mai mici mici sportive  Melania Calfă şi Mădălina Ardeleanu vin puternic din urmă, cucerind medalii la categorii de vârstă superioare, a concluzionat antrenorul Daniel Zodian.

La turneu au participat peste 800 de sportivi din R. Moldova, Ucraina, Ungaria, Iordania, Serbia şi România.