Tenismen din Cugir premiat cu aur la turneul în care s-au remarcat Boris Becker şi Steffi Graf

0

Rareş Paul Andriuc a fost premiat cu aur la un turneu internaţional din Germania destinat tenismenilor sub 16 ani. În finală a jucat cu englezul Julian Cash.

Rareş Andriuc este legitimat la CSO Cugir. La sfârşitul lunii iulie a luat startul la turneul internaţional de la Waiblingen, Gerrmania, care a antrenat 160 de sportivi  din 61 de ţări.

Turneul care a avut loc în Germania este unul cu renume. În cadrul competiţiei s-au afirmat sportivi  de talie mondială precum Boris Becker şi Steffi Graf.

Tenismenul  iniţiat în sportul alb de profesorul Gheorghe Hârceagă de la Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir, s-a clasat la sfârşitul competiţiei pe locul întâi.

Rareş a jucat în finală cu englezul Julian Cash, pe care l-a învins, după patru ore de joc, în trei sferturi, cu scorul de 6-2,  4-6, 7-6 .

„ A fost un turneu foarte greu, pentru că am jucat la o categorie mai mare şi au fost invitaţi cei mai buni jucători“, a declarat câştigătorul turneului.

Sportivul din Cugir s-a pregătit alături de cei mai buni sportivi ai planetei, după ce în urmă cu trei luni a fost selectat şi preluat pentru o perioadă de 45 de zile de Federaţia Internaţională  de Tenis.