SUA au donat transformatoare Ucrainei pentru a sprijini rețeaua electrică

0
Publicat:

Șeful Agenției Americane pentru Dezvoltare Internațională, Samantha Power, a remarcat că Kievul are nevoie de asistență critică.

Foto: Arhiva Adevărul
Foto: Arhiva Adevărul

Statele Unite au donat Ucrainei șapte transformatoare pentru a-și susține sistemul energetic, a anunțat șefa Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID), Samantha Power.

Ucraina are nevoie de asistență critică pentru a face ca energia electrică să ajungă către milioane de ucraineni din întreaga țară. USAID a finalizat recent livrarea a șapte autotransformatoare, un pas către extinderea capacității lor de putere”, a scris ea pe X (fostul Twitter).

Anterior, ministrul ucrainean al Energiei, German Galușcenko, a raportat că țara a pierdut o cantitate gigantică de energie generată în ultimele săptămâni. La rândul său, consilierul șefului biroului președintelui Ucrainei, Mihail Podolyak, a informat că în acest timp au fost avariate hidrocentrala Kanevskaya, hidrocentrala Nipru și termocentrala Zmievskaya. Ministerul Energiei al țării a raportat distrugerea completă a Termocentralei Trypilska, cea mai mare instalație de generare a energiei din regiunea Kiev. Potrivit ministrului de externe al Ucrainei, Dmitri Kuleba, mai mult de jumătate din întregul sistem energetic al țării a fost deteriorat. 

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite