Cioloş, despre proiectul de buget pe 2017: Mergem pe o creştere economică realistă de peste 4% şi un deficit de sub 3%

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În realizarea proiectului de buget pentru anul viitor se merge în continuare pe „o creştere economică realistă“ de peste 4% şi pe un deficit bugetar de sub 3%, a declarat duminică premierul Dacian Cioloş, la Digi24, adăugând că sunt luate în calcul şi cheltuielile fixe date de anumite legi în vigoare.

„Mergem în continuare pe o creştere economică realistă, din analizele şi prognozele pe care le avem, de peste 4%, un deficit bugetar de sub 3%“, a afirmat premierul Dacian Cioloş. Premierul a precizat că sunt luate în calcul şi cheltuielile fixe date de anumite legi în vigoare, însă nu a precizat dacă este vorba şi despre Legea de aprobare a OUG 20, care se află acum la CCR şi care prevede majorări de salarii pentru anumite categorii.  „Şi luăm în calcul nişte cifre fixe sau cheltuieli fixe, care sunt date de anumite legi pe care le avem în vigoare şi de anumite decizii care au fost luate“, a precizat Cioloş.

Referitor la creşterile prevăzute în proiectul Legii salarizării unitare, Cioloş a anunţat că acestea sunt în primul rând la salariile mai mici pentru a aduce o reechilibrare în sistem. „Ne-am planificat o creştere începând de anul viitor până în 2021. În primii ani vor creşte mai mult salariile mici şi la urmă vor creşte puţin salariile mari, tocmai pentru a reechilibra şi a aduce echitate în sistem“, a spus premierul.

„Am văzut deja că, după ce s-a publicat proiectul de lege, se publică cât va câştiga preşedintele, premierul, miniştrii, secretari de stat. Nu cresc salariile, ba chiar la prim-ministru va scădea salariul faţă de cât e acum, tocmai pentru a le aduce în grilă. Creşterile sunt în primul rând la salariile mai mici“, a precizat şeful Guvernului.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite