Secretele planului lui Elon Musk de a avea „o legiune de copii” și a salva civilizația
0Dezvăluiri explozive ale Wall Street Journal privind înțelegerile secrete ale lui Elon Musk cu femeile care i-au născut copii scoate la iveală un plan de a popula lumea cu mai mulți copii de „inteligență superioară”. Cel mai bogat om din lume a făcut mai multe declarații de-a lungul timpului privind misiunea sa de a popula într-o zi Marte pentru a salva civilizația, relatează The Independent.

WSJ oferă detalii despre înțelegerea care a căzut între timp între timp între influencerița MAGA, Ashley St Clair, care i-a născut al 13-lea copil și care a relatat cum s-a trezit prinsă în „drama haremului” său. St Clair, în vârstă de 26 de ani, a făcut public faptul că ea și Musk au un copil împreună în februarie.
Acum, ea susține că miliardarul i-a propus o plată unică de 15 milioane de dolari, plus 100.000 de dolari pe lună până când copilul lor împlinește 21 de ani, pentru a păstra discreția. St. Clair a refuzat oferta.
„Nu vreau ca fiul meu să se simtă ca și cum ar fi un secret”, i-ar fi spus St Clair lui Jared Birchall, omul de legătură al lui Musk și șeful biroului familiei Musk.
St. Clair a afirmat că Musk și-a folosit averea pentru a reduce la tăcere pe o parte dintre femei care au avut copii cu el, potrivit WSJ.
Musk, care are cel puțin 14 copii cu patru femei, a spus inițial că nu e „sigur” dacă copilul este al lui. „Probabilitatea de Paternitate este de 99,9999%”, conform rezultatelor testelor sosite recent.
Musk are patru copii – Strider, Azure, Arcadia și Seldon Lycurgus – cu directoarea Neuralink Shivon Zilis, și alți trei – X Æ A-Xii, Exa Dark Sideræl și Tau Techno Mechanicus – cu artista Grimes.
Totodată, are șase copii cu Justine Wilson, cu care a fost căsătorit timp de opt ani în anii 2000.
Conform mai multor surse apropiate mogulului tehnologic, numărul copiilor lui Musk ar fi „mult mai mare decât se știe public”.
Musk nu a răspuns solicitării de comentarii din partea publicației, dar a făcut haz de necaz pe platforma sa de socializare X, comparând publicația americană cu tabloidul de celebrități TMZ. „TMZ- WSJ”, a scris Musk marți.
Elon Musk încurajează oamenii inteligenții să aibă mai mulți copii
Raportul conține detalii extraordinare cu privire la convingerea lui Musk conform căreia o populație în scădere este o amenințare gravă pentru civilizație.
„Este animat de dorința să corecteze momentul istoric ajutând la însămânțarea Pământului cu mai mulți oameni cu inteligență superioară”, relatează WSJ, citând persoane familiarizate cu această concepție.
St. Clair a obținut o perspectivă asupra modului „paranoic” de gândire al lui Musk după ce s-au întâlnit în 2023.
Romanța lor a început pe platforma de socializare X, după ce el a început să interacționeze cu postările ei. Ea a fost invitată de Musk să viziteze sediul X din San Francisco.
De acolo, au mers într-o vacanță în Rhode Island cu avionul său privat, unde CEO-ul Space X își vizita unul dintre fii de la facultate, iar ulterior, într-o escapadă la St. Barts de Anul Nou.
În timpul petrecut împreună, Musk îi vorbea frecvent lui St Clair despre copii, a susținut ea. „Prima dată când au făcut sex, Musk a glumit că ar trebui să aleagă un nume pentru viitorul lor copil”, relatează publicația.
În călătoria la St. Barts, ea i-a spus lui Musk că se află în perioada fertilă. „Ce mai așteptăm?” i-ar fi răspuns el, și atunci a fost conceput fiul lor, conform mărturiei femeii.
În timpul sarcinii, influencerița a susținut că Musk a sugerat să „coopteze și alte femei pentru a avea și mai mulți copii, mai repede”. „Pentru a atinge un nivel de legiune înainte de apocalipsă”, i-a spus Musk lui St Clair într-un mesaj text văzut de Journal. „Va trebui să apelăm la mame surogat”, a adăugat el.
Odată ce sarcina a devenit vizibilă, St Clair a rămas în apartamentul ei din New York City pentru a nu da naștere unor speculații.
Birchall a fost instruit de Musk să-i trimită 2 milioane de dolari pentru cheltuieli, relatează Journal, pe care i-a folosit parțial pentru a plăti pentru securitate.
Birchall ar fi avertizat-o, de asemenea, pe St Clair că Musk se aștepta la „confidențialitate și discreție” totală în legătură cu copilul. După naștere, St Clair a fost „împinsă” din nou să semneze acordul de 15 milioane de dolari în schimbul tăcerii privind copilul.
Musk a intervenit în discuție și i-a spus lui St Clair că e periculos să dezvăluie cum este legat de copil. El a spus că este al doilea pe listă după Trump ca „țintă pentru asasinat” în mesajele text văzute de Journal. „Doar cei paranoici supraviețuiesc”, a adăugat el.
St Clair nu a semnat acordul. „Unul dintre motivele principale, a spus ea, era că asta l-ar face pe fiul ei „să se simtă nelegitim”, relatează publicația.
Când a aflat că un ziar intenționa să publice o poveste despre copil, St Clair le-a luat-o înainte.
„Acum cinci luni, am întâmpinat un nou copil în lume. Elon Musk este tatăl”, a scris ea în februarie. „Nu am dezvăluit anterior acest lucru pentru a proteja intimitatea și siguranța copilului nostru, dar în ultimele zile a devenit clar că presa tabloidă intenționează să facă acest lucru, indiferent de daunele pe care le va provoca”.
Musk a anulat oferta de 15 milioane de dolari, conform publicației, iar cazul a ajuns în instanță presupunând inclusiv testarea paternității. Între timp, Musk a redus sprijinul său la 40.000 de dolari pe lună, în timp ce taxele legale ale lui St Clair au crescut.
După publicarea raportului WSJ, St Clair a susținut că suma pe care Musk o plătea pentru întreținerea copilului s-a micșorat la 20.000 de dolari.
Ambițiile cu privire la Marte fac parte din „proiectul de a face copii” al lui Musk
Ambiția lui Musk de a duce oamenii pe Marte este alimentată de temerile sale privind o populație în declin. El crede, au spus persoane apropiate lui publicației, că o soluție este ca persoanele educate să aibă mai mulți copii.
„Cred că pentru majoritatea țărilor, ar trebui să considere rata natalității ca fiind cea mai mare problemă pe care trebuie să o rezolve. Dacă nu aduci noi oameni pe lume, nu există umanitate, iar toate politicile din lume nu contează”, a spus Musk la o conferință anul trecut în Arabia Saudită.
„Proiectul de a face copii al lui Musk este relevant pentru ambiția sa pentru NASA, pe care vrea să o accelereze pentru a ajunge mai rapid pe Marte”, relatează WSJ. Musk vede aceasta ca fiind responsabilitatea sa de a ajuta la „însămânțarea Pământului cu mai mulți oameni de inteligență înaltă”.
„Ceea ce este important este să stabilim un oraș autosuficient pe Marte”, a spus Musk anterior. „Acest lucru este important pentru viitorul pe termen lung al umanității sau al conștiinței așa cum o cunoaștem”.
Prin SpaceX, el intenționează să construiască o rachetă capabilă să ajungă pe Marte, în timp ce celelalte afaceri îi vor finanța planurile ambițioase.
El a prezis că oamenii ar putea ateriza pe Marte în următorii 20 până la 30 de ani – deși unii oameni de știință de la NASA au spus că planurile sunt aproape irealizabile.
Musk „a întrebat o influenceră din domeniul criptomonedelor dacă ar fi interesată să aibă copilul său”
De când a achiziționat X, Musk a folosit aplicația pentru a interacționa cu diverși utilizatori, mai puțin cunoscuți – și a solicitat unora dintre ei să aibă copii cu el,
Una dintre ele a fost influencera în criptomonede și jurnalista Tiffany Fong, cu care Musk a început să vorbească pe X în timp ce ea acoperea căderea magnatului crypto Sam Bankman-Fried.
Pe măsură ce Fong împărtășea mai mult conținut pro-Trump pe profilul ei, Musk a devenit interesat. El i-a urmărit contul vara trecută, conform Journal, ceea ce i-a crescut câștigurile deoarece era plătită printr-un program pe X pentru a împărtăși conținut.
Ea a câștigat 21.000 de dolari pe X într-o perioadă de două săptămâni, relatează publicația. Conform persoanelor la curent cu situația, Musk a contactat-o și a întrebat-o dacă este interesată să aibă copilul său, deși nu s-au întâlnit niciodată.
Fong s-ar fi confesat lui St Clair despre ofertă, dar nu a acceptat propunerea lui Musk. După ce a aflat că Fong a spus altor persoane despre cererea sa, el a mustrat-o pentru lipsa de discreție și a încetat să o mai urmărească.
Musk a vrut ca St Clair să locuiască un timp în complexul său din Austin, Texas
Miliardarul a imaginat o lume în care mamele tuturor copiilor săi ar trăi împreună în mai multe reședințe într-un complex din Austin, Texas, conform WSJ, citând o persoană informată. Dar visul nu s-a materializat.
St Clair a dezvăluit că Musk intenționa ca ea să petreacă timp în Austin „cu legiunea noastră de copii”, i-a spus el printr-un mesaj text văzut de publicație.
În comunitatea închisă locuiește Shivon Zilis, mama a patru dintre copiii lui Musk.
Zilis, directoare la compania de computere cerebrale Neuralink, este foarte respectată de el are „statut special”.
„El chiar vrea ca oamenii inteligenți să aibă copii, așa că m-a încurajat să o fac”, i-a spus Zilis biografului lui Musk.
Musk a adus-o pe Zilis la evenimente de profil înalt, inclusiv la o întâlnire cu prim-ministrul Indiei, Narendra Modi, la casa de oaspeți prezidențială Blair House.
Grimes a refuzat să se mute la complex și a trecut prin propriile bătălii juridice cu Musk privind custodia celor trei copii ai lor, o luptă la care St Clair a fost martoră pe când se întâlnea cu Musk în 2023. Grimes l-a criticat public pentru că i-a permis fiului lor de patru ani, X, să fie pe televiziunea națională cu președintele Donald Trump în Biroul Oval.
Cine este intermediarul lui Musk, Jared Birchall?
Omul de legătură și managerul financiar de lungă durată al lui Musk, Jared Birchall, acționează și ca intermediar cu mamele copiilor lui Musk în culise, asigurându-se că își păstrează tăcerea, conform raportului Journal.
Birchall, un mormon practicant cu o familie mare, este unul dintre confidenții de încredere ai lui Musk și este, de asemenea, CEO-ul companiei sale Neuralink. Spre deosebire de Musk, el se străduiește foarte mult pentru a păstra un profil scăzut.
Birchall a ajutat, de asemenea, la organizarea campaniei de 250 de milioane de dolari a lui Musk în sprijinul lui Donald Trump în alegerile prezidențiale din 2024,
Birchall gestionează, de asemenea, tranzacții imobiliare în cadrul afacerilor lui Musk și în viața sa personală. Fostul bancher de la Morgan Stanley a achiziționat proprietatea din Austin unde Musk spera că mamele copiilor săi ar locui împreună
„Confidențialitatea și discreția sunt în fruntea listei în fiecare aspect al vieții sale, în fiecare aspect, iar întreaga sa lume este configurată să fie o meritocrație”, i-ar fi spus Birchall lui St Clair în timpul unui apel telefonic de două ore în decembrie. „Beneficiile curg când oamenii fac o treabă bună”, a spus el.
El a subliniat importanța discreției sale și a spus că Musk „nu poate permite oamenilor să iasă și să împărtășească informații despre viața sa. El este cel mai mare paratrăsnet de pe întreaga planetă”.