Turul Franţei 2015: Nibali câştigă etapa a 19-a, Froome rămâne „la butoane“ înainte de etapa decisivă pe Alpe D'Huez

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Vincenzo Nibali FOTO reuters
Vincenzo Nibali FOTO reuters

Pretendenţii la tricoul galben din Turul Franţei nu au reuşit „să-i fure“ secunde preţioase lui Chris Froome înaintea rundei decisive.

Etapa a 19-a, una cu patru căţărări, dintre care una de categorie specială, a fost adjudecată de italianul Vicenzo Nibali, care a sosit pe La Toussuire (1775 de metri) înaintea lui Nairo Quintana, venit la 44 de secunde, şi a lui Chris Froome, care a sosit după un minut şi 14 secunde. 

Aşadar, Chris Froome rămâne în continuare mare favorit la câştigarea Turului pentru că britanicul născut în Kenya a pierdut doar 30 de secunde faţă de Nairo Quintana.

Pentru Quintana, etapa de sâmbătă e ultimă şansă de a trece în faţă, însă are nevoie să îi ia mai mult de două minute şi jumătate lui Froome în runda care se încheie pe legendarul vârf Alpe DHuez şi care mai cuprinde o căţărare de categorie specială, Col de la Croix de Fer (2087 de metri). Duminică, în ultima etapă, e doar o plimbare pe Champs - Elysees. 

În urma etapei a 19-a, clasamentul arată astfel

1. Chris Froome

2. Nairo Quintana la 2'38''

3. Alejandro Valverde 5'25

4. Vincenzo Nibali 6'44''

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite