Tecău şi Rojer, victorie spendidă şi calificare în semifinale la US Open

0
horia tecau foto facebook

Echipa de dublu masculin formată din Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat, luni, în semifinalele turneului de Grand Slam din SUA.

În sferturi, Tecău şi Rojer au trecut de Rohan Bopanna/Denis Shapovalov (India/Canada), scor 7-5, 7-5.

Prima şi singura minge de break a setului inaugural a fost convertită de cuplul româno-olandez la scorul de 6-5. Şi în setul secund cele două echipe au beneficiat din plin de avantajului propriului serviciu, până la scorul de 6-5 pentru Horia şi Julien, moment în care cei doi au obţinut 2 mingi de meci. Au reuşit să o fructifice pe ce a de a doua şi au închis partida după 1 oră şi 27 de minute.

În semifinale, Tecău şi Rojer vor evolua împotriva perechii  Mate Pavic/Bruno Soares (Croaţia/Brazilia).

Horia şi „Jules“ au mai câştigat US Open în 2017, însă au dezamăgit în următoarele două ediţii, fiind eliminaţi în turul II (2018) şi în turul I (2019).