Romania a pierdut calificarea la mondialele masculine de handbal

0

Nationala masculina de handbal a Romaniei a ratat calificarea in play-off-ul preliminariilor Campionatului Mondial, dupa infrangerea cu 28-35 in fata Norvegiei. Desi tricolorii au castigat meciul tur,

Nationala masculina de handbal a Romaniei a ratat calificarea in play-off-ul preliminariilor Campionatului Mondial, dupa infrangerea cu 28-35 in fata Norvegiei. Desi tricolorii au castigat meciul tur, disputat la Valcea, cu scorul de 21-19, elevii lui Petre Ivanescu nu au putut face fata jocului energic al norvegienilor, cedand la sapte goluri diferenta. Handbalistii romani au evoluat sters in prima parte a jocului acuzand, jocul dur al gazdelor si presiunea exercitata de public. La pauza, norvegienii isi acontasera deja victoria conducand cu 19-11, o diferenta care nu a mai putut fi recuperata pana la final. In cea de-a doua parte a jocului, arbitrii i-au eliminat pe Rares Fortuneanu pentru lovirea unui adversar si pe Eremia Paraianu pentru trei eliminari de cate doua minute. Cei mai buni marcatori ai nationalei romane au fost Adrian Petrea cu 7 goluri si Alin Sania cu sase reusite. Romania a ocupat locul al doilea al grupei preliminare, acumuland sase puncte, la fel ca Norvegia, ultima clasata fiind modesta nationala a Insulelor Faroe, care nu a obtinut nici un punct.