Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu, scor 1-2. Şumudică reuşeşte o primă victorie pe banca giurgiuvenilor

0

Formaţia Astra Giurgiu a învins joi seară, cu scorul de 2-1, în deplasare, echipa Petrolul Ploieşti, în ultimul meci al etapei a XXIX-a a Ligii I.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul în minutul 52, prin Tamuz, după ce acesta a executat bine un penalty. Ultimele zece minute ale partidei au fost incredibile pentru echipa lui Marius Şumudică, giurgiuvenii reuşind să întoarcă scorul.

În minutul 83 Seto a plasat bine o lovitură de cap şi l-a învins pe Pecanha. După doar trei minute, Alibec a punctat pentru victorie în urma unui şut din voleu din apropierea porţii.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Alcenat, Filip, Ipsa, Peteleu (Fanchone '79) - De Lucas - Nepomuceno (Pastorini '46), Marinescu, Satli, Astafei - Tamuz (Tchite '72). Antrenor: Mircea Rednic.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Gorupec, Găman, Ben Youssef, Nuno Pinto - Seto, Laban - Enache (Spătaru '81), Tembo (Budescu '56), De Amorim - Fatai (Alibec '65). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Satli '29, Marinescu '36, Peteleu '64 / Nuno Pinto '51, Găman '90+3