Halep, posibilă adversară de coşmar în finală: A batut-o pe Simona de două ori în acest an şi n-a pierdut niciun set la Paris

0
Marketa Vondrousova

Simona Halep (3 WTA) e principala favorită la French Open 2019, însă, dacă va ajunge în ultimul act, ar putea întâlni acolo o jucătoare aflată într-o formă extraordinară.

Simona Halep mai are doi paşi până la finala de la French Open, urmând să joace, mai întâi, miercuri (ora 15.00, Eurosport), în sferturi, cu Amanda Anisimova (51 WTA), iar apoi, în caz de victorie, cu învingătoarea duelului dintre Keys (14 WTA) şi Barty (8 WTA).

În cealaltă semifinală, se vor duela Konta (26 WTA) şi Vondrousova (38 WTA). Aceasta din urma a câştigat, marţi seara, în sferturi, în partida cu Petra Martici (31 WTA), scor 7-6, 7-5. Meciul a durat două ore şi un minut şi a reconfirmat forma excelentă în care se află jucătoarea din Cehia.

Vondrousova (19 ani) e singura sportivă care a avansat până în semifinalele de la French Open, fără să piardă vreun set! Ea a învins-o deja pe Halep de două ori în acest sezon, mai întâi, la Indian Wells, pe hard, scor 6-2, 3-6, 6-2, iar apoi la Roma, pe zgură, scor 2-6, 7-5, 6-3.