Halep e de neoprit! Victorie fulger la Shenzhen în faţa unei adversare extrem de incomode

0
Simona Halep

Simona Halep a defilat azi în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen, obţinând o victorie clară în faţa bielorusei Aryna Sabalenka.

Beneficiind o statură impunătoare (1,82 m) şi de o forţă deosebită, jucătoarea de 19 ani a încercat să bubuie toate mingile, dar Simona i-a răspuns calm, cu lovituri precise şi plasate şi a plimbat-o pe tot terenul. Meciul n-a avut istoric. Halep s-a impus cu 6-2, 6-2, după 57 de minute de joc.

În semifinale, Halep va juca împotriva Irinei Begu. Vezi AICI bilanţul meciurilor directe dintre cele două românce

Cele două jucătoare din România fac pereche şi în competiţia de dublu, acolo unde sunt calificate în semifinale.