Gata cu un campionat-„somnifer“: Liga I va avea un format dinamic şi palpitant din vară. Toate detaliile noului sistem

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primul eşalon are un nivel jalnic în acest moment şi adevărata provocare pentru spectatori e să nu adoarmă în timpul meciurilor. Din sezonul viitor însă, există speranţa că vom asista la partide mai interesante.

În cadrul Adunării Generale a LPF s-a încercat schimbarea sistemului competiţional din sezonul viitor. Mai multe cluburi au dorit ca Liga I să aibă 16 echipe în 2015-2016, în loc de 14. Miza? Reducerea numărului de echipe retrogradate în actualul campionat din şase în patru. „Regulile nu se schimbă în timpul competiţiei“, a comentat Justin Ştefan. 

Astfel, următorul campionat se va desfăşura după următorul sistem:

*14 echipe în Liga I, care vor disputa 26 de etape în sezonul regulat.

*După sezonul regulat, locurile 1-6 vor intra în play-off pentru titlu şi cupele europene.

*Locurile 7-14 vor intra în play-out pentru evitarea ultimelor două poziţii, care vor duce în „B“.

*În momentul intrării în play-off şi play-out, punctele adunate în sezonul regulat se vor înjumătăţi.

*Cluburile angrenate în play-out sunt obligate să strângă minimum 15 puncte. În caz contrar, vor începe depunctate viitorul sezon de liga secundă. 

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite