Djokovici, devastator la Wimbledon: Sârbul şi-a zdrobit adversarul din finală. La câte trofee de Grand Slam a ajuns

0
Djokovic

La cum s-a prezentat în confruntarea cu Kevin Anderson (8 ATP), Novak Djokovici (21 ATP) a lăsat impresia că s-a grăbit să vadă finala Mondialului din 2018.

Mulţi au criticat decizia organizatorilor de a programa finala de la Wimbledon de la ora 14.00, ora locală, conform tradiţiei. Argumentul? Duelul Djokovici – Anderson se putea suprapune cu meciul Franţa – Croaţia în finala Cupei Mondiale.

Djokovici, un fan declarat al Croaţiei, a avut însă grijă ca finala de la Wimbledon să nu-i afecteze prea tare pe cei care au dorit să vadă şi meciul de fotbal. Sârbul de 31 de ani a pornit ca din tun şi a luat primele două seturi în 72 de minute: 6-2, 6-2.

Setul trei a fost, în schimb, mult mai echilibrat! Anderson a irosit primele mingi de set, două, la 5-4 pe serviciul adversarului. Apoi, la 6-5, a mai irosit trei mingi de set pe serviciul lui Djokovici. Aşa s-a ajuns la tie-break, iar aici Djokovici a zburdat pe teren: 7-3.

După triumful de duminică, Djokovici a ajuns la 13 trofee de Grand Slam, după cum se poate vedea mai jos:

*Australian Open: 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016

*French Open: 2016

*Wimbledon: 2011, 2014, 2015, 2018

*US Open: 2011, 2015

Pentru Anderson, aceasta a fost a doua finală pierdută de Grand Slam, după cea de la US Open în 2017.

Djokovici va primi un cec de 2.250.000 de lire sterline pentru triumful de la Wimbledon 2018, în timp ce învinsul său va încasa 1.125.000 de lire sterline.