Copil, capăt de linie la Miami: Românul s-a luptat eroic, dar se întoarce acasă. Va urca în ierarhia ATP

0
Marius Copil

Marius Copil (84 ATP) a reuşit să aibă un parcurs mai bun faţă de turneul de la Indian Wells, acolo unde a fost eliminat după primul meci.

Pornit drept outsider în confruntarea cu Karen Khachanov (41 ATP), Marius Copil a ţinut pasul cu rusul de 21 de ani până al 11-lea game din primul set.

S-a mers pe serviciu până la 6-5, însă la acest scor, Khachanov a făcut break, deşi Copil a salvat patru mingi de set.

Marius s-a ţinut de adversarul lui şi în setul doi până la scorul de 3-3, dar apoi a cedat trei game-uri la rând, pierzând cu 3-6. Partida a durat o oră şi 16 minute.

Eliminat în turul II de la Miami, Copil va urca, totuşi, patru locuri în următorul clasament ATP, urmând a ocupa poziţia a 80-a.